Jana Adama Rajmana
NsP J. A. Reimana Prešov
STANOVISKO FNsP J. A. Reimana Prešov k rebríčku zdravotnej poisťovne Dôvera: “Hodnotenie nemocníc 2014”

Z posledného prieskumu spokojnosti pacientov zdravotnej poisťovne Dôvera je zrejma iba veľkosť výskumnej vzorky (v rámci celej SR 4000 opýtaných), poisťovna však nezverejnila metodiku prieskumu, ktorej výsledkom je aktuálne zostavený rebríček so spokojnosťou nemocníc. Rovnako nie sú verejne známe ani žiadne sociodemografické údaje (bydlisko, vek, rod a pod.) respondentov, ktoré by výskum bližšie špecifikovali, poukázali na hodnotenie v absolútnych číslach a tým potvrdili jeho validitu a relevanciu.
FNsP J. A. Reimana Prešov by poznanie metodiky ako aj celkových, pacientmi uvádzaných nedostatkov, jednoznačne privítalo, pretože sa nebráni žiadnej konštruktívnej kritike.
Chceme podotknúť, že len samotná FNsP Prešov eviduje mesačne priemerne 3 800 hospitalizovaných pacientov. Pravidelne, vo vlastnej réžii si prostredníctvom referátu riadenia kvality zdravotnej starostlivosti uskutočňuje vlastné prieskumy spokojnosti pacientov, z ktorých jasne dokáže identifikovať silné a slabé stránky nemocnice.
Výsledky ZP Dôvera nás veľmi prekvapili a to predovšetkým vzhľadom na skutočnosť, že kým v rokoch 2011 a 2012 sme boli hodnotení ako najlepšia fakultná nemocnica, v ostatných dvoch rokoch sme sa nachádzali uprostred rebíčka, v súčasnosti sme aj napriek obrovským investíciám do materiálovo-technického zabezpečenia (výstavba Internistického monobloku) na poslednom mieste.
Toto hodnotenie je v rozpore s výsledkami vlastných interných prieskumov nemocnice, podľa ktorých sa poskytovanie zdravotnej starostlivosti každoročne mierne zlepšuje. Zlepšenie uvádzajú pacienti hlavne práve v uplynulom roku, kedy sa internistické oddelenia presťahovali do úplne nového, moderne vybaveného internistického monobloku. Pacienti oceňujú zvýšenie počtu parkovacích miest ako aj celkové zlepšenie celej infraštruktúry a čistoty v areáli. Pochvaľne sa vyjadrujú aj na adresu poskytovania zdravotnej strarostlivosti ako i smerom k veľkosti a zloženiu stravných jednotiek.
Naopak, za nedostatky považujú opotrebované a zastaralé priestory a vybavenie niektorých pavilónov, čo si uvedomujeme, avšak zároveň dodávame, že našou prvoradou úlohou je zabezpečenie liečby, investície do ďalšieho zlepšenia prostredia sú obmedzené.
publikované 30.04.2015
V Prešove prvýkrát nefarmakologicky – katétrovou abláciou liečili supraventrikulárne arytmie.
V pondelok 20. 4. 2015 lekári Kardiocentra Fakultnej nemocnice J. A. Reimana Prešov v spolupráci s lekármi NUSCH (Národný ústav srdcovocievných chorôb) Bratislava prvýkrát v histórii katétrovou abláciou liečili supraventrikulárne arytmie. Zákrok podstúpili traja pacienti. Na čele tzv. intervenčného elektrofyziologického tímu, ktorý zákrok vykonal, stál doc. MUDr. Ján Kmec, PhD., primár prešovského Kardiocentra a MUDr. Ľuboš Urban z NUSCH Bratislava.
Katétrová ablácia je invazívny terapeutický výkon s potenciálom kauzálneho vyriešenia poruchy rytmu. Plynule nadväzuje na elektrofyziologické vyšetrenie. Polohovaním abláčneho katétra a následnou abláciou je možné odstrániť zdroj alebo pôvod arytmie. V praxi sa najčastejšie a rutinne využíva rádiofrekvenčná ablácia. Pri aplikácii radiofrekvenčného prúdu dochádza k premene elektromagnetickej energie na termickú. Výsledným efektom je tvorba tepla a riadená termická nekróza tkaniva. Ireverzibilná nekróza nastáva pri teplote > 50 °C.
„Prvá úspešná radiofrekvenčná ablácia vo svete sa uskutočnila v roku 1982. Supraventrikulárne arytmie, vhodné pre radiofrekvenčnú abláciu sú atrio-ventrikulárna reentry tachykardia (AVRT), flutter predsiení, atrio-ventrikulárna nodálna reentry tachykardia (AVNRT), ako aj ablácia atrio-ventrikulárneho uzla pri tachykardických formách fibrilácie predsiení. V ostatnom období sa pozornosť elektrofyziológov zameriava na najčastejšiu supraventrikulárnu tachyarytmiu – fibriláciu predsiení,“ povedal primár prešovského Kardiocentra Ján Kmec.
V Kardiocentre FNsP J.A. Reimana v Prešove bola vykonaná u dvoch pacientov ablácia pomalej dráhy pri AVNRT a u jednej pacientky ablácia AV uzla. Zákroky boli vykonané v lokálnom znecitlivení. Počas RF ablácie pacienti nakrátko pociťujú nepríjemný pocit na hrudníku. RF ablácia má oproti medikamentóznej liečbe tú výhodu, že pri určitých typoch arytmií ponúka možnosť trvalého vyliečenia. Komplikácie sú minimálne a zriedkavé.
„Lekári nášho Kardiocentra opäť ukázali, že držia krok so slovenskými špičkovými pracoviskami srdcovocievnych ochorení. Pripomeniem, že približne pred rokom sme spustili program tzv. katétrovej liečby vrodených srdcových chýb – zákrokov u pacientov s vrodenou srdcovou chybou bez pomoci skalpela a popri kardiocentre v Bratislave a Košiciach sme sa tretím pracoviskom na Slovensku, kde je možné takéto zákroky vykonávať,“ dodal riaditeľ nemocnice MUDr. Radoslav Čuha, MBA, MPH.
Týmto zákrokom – katétrovou abláciou sa prešovské Kardiocentrum stalo štvrtým pracoviskom na Slovensku, kde je možné takéto zákroky vykonávať.